IT-ammattilainen, olet lämpimästi tervetullut aamiaistilaisuuteemme kuulemaan IT2023: IT-infran nykytila ja kehitysnäkymät suomalaisissa organisaatioissa tutkimuksesta sekä kuinka rakennat turvallisen ja modernin IT:n suojaamalla käyttäjät, laitteet ja datan.
Tietokeskus toteutti jo yhdeksättä kertaa laajan tutkimuksen IT- infran nykytilasta ja kehitysnäkymistä suomalaisissa organisaatioissa. Tule kuuntelemaan mitä lähes 500 suomalaista IT-alan ammattilaista vastasi IT2023 tutkimukseemme. Aamiaisen aikana käymme läpi tuoreita tutkimustuloksia ja saat hyvän käsityksen IT:n keskimääräisestä tilasta ja kehitysnäkymistä suomalaisissa organisaatioissa. Tämä antaa erinomaisen pohjan myös oman organisaatiosi IT-infran kehittämiseksi.
Tietoturva osiossa paneudumme tarkemmin Microsoftin Zero Trust- malliin. Zero Trust eli ”Älä luota mihinkään”- malli on levinnyt lukuisiin yhteyksiin. Sovellukset voi olla tehty Zero Trust mallilla tai palvelut voivat olla Zero Trust mallin mukaisia. Oleellisin ajatus Zero Trustissa lienee, että jatkuvasti oletetaan jonkun hyökkäyksen jo tapahtuneen eikä passiivisena odoteta mahdollista tietoa tai vinkkiä hyökkäyksestä. Kerromme aamiaisen aikana vinkkejä siihen kuinka saat suojattua Zero Trust- mallilla yrityksesi IT-infran.
Tietoturva puheenvuorossa kuulet ainakin:
Microsoft 365 Tietoturva
- Mikä on Zero Trust ja mitä siihen sisältyy
- Zero Trust on hyvä toimintamalli ja pohja yrityksen IT:lle
- Miten määrität maalin nyt ja rakennat suunnitelmallisesti
Kuinka suojaat käyttäjät, laitteet ja datan
- Omistat jo tuotteet, ota niistä kaikki irti
- Laitehallinta on tietoturvan keskiössä
- Datan suojaus ei ole vain sijainnista kiinni
- Muuta toiminta proaktiiviseksi
Ohjelma
-
8:30 - 9:00
Ovet auki - tervetuloa!
Aamiaistarjoilu
-
9:00 - 9:45
IT 2023: IT-infran nykytila ja kehitysnäkymät suomalaisissa organisaatioissa
-
9:45 - 9:55
Kahvitauko
-
9:55 - 10:40
Microsoft 365 tietoturva & Kuinka suojaat käyttäjät, laitteet ja datan
Petri Pukkanen
-
10:40 - 11:00
Loppusanat
Mikäli sinulla tulee kysyttävää tai haluat lisätietoa tapahtumasta, voit laittaa sähköpostia: jasmiina.tauriainen@tietokeskus.fi.
Tilaisuuden asiantuntijoina